HABER POTASI  
"Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakru zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!.." M. Kemal Atatürk
Bekleyiniz...

Geri git   HABER POTASI > Köşe Yazarlarımız > Semra KILINÇ (Köşe Yazıları)

Konuya Yorumunuz..
 
Bağlantı Adresi (link) (1) Seçenekler
Alt 27.10.2009, 02:03   1 links from elsewhere to this Post. Click to view. #1 (Konu/Yorum Adresi)
Yayın Kurulu Üyesi
 
Semra KILINÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.08.2008
Yorumlar: 386
Standart “Etkin Pişmanlık Yasası” Ve "Salıverilen" Teröristler!

Önce, ETKİN PİŞMANLIK NEDİR?

5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu’nun “Etkin pişmanlık” başlığını taşıyan ve “Etkin pişmanlıktan” yararlandırılan birçok maddesi olmasına rağmen, biz konumuz gereği şu anda sadece 6. Madde 221 i burada işleyeceğiz..

Madde 221 - (1) Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmaz.

(2) Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(3) Örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeden yakalanan örgüt üyesinin, pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(4) Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır.

(5) Etkin pişmanlıktan yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine hükmolunur. Denetimli serbestlik tedbirinin süresi üç yıla kadar uzatılabilir.


YORUM


Bu durumda anlamamız gereken; yaptığı işten, hoş olmayan davranıştan, hiçbir baskı görmeden kendi rızası ile yani gönüllü olarak pişman olan ve bu pişmanlığını dışa vurarak bunu ifade eden, hareketleri ile de bunu pekiştiren kişi/ler “Etkin pişmanlık” yasasından yaralandırılmaktadırlar…

1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren "Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmemiş olması, örgütte olduğuna pişman olduğunu ve örgütten gönüllü olarak ayrıldığını," (yani yukarıda bahsi geçen “şartları” barındırması durumunda) ilgili makamlara bildirmesi halinde; Türk Ceza Kanunu`nun 221/2 maddesine göre, pişmanlığın etkin, olması kaydı ile, çok sayıda teröristin daha önce de, Habur Sınır Kapısı`ndan geçerek güvenlik güçlerine teslim oldukları biliniyor..

Haklarında örgüt üyesi olmak suçundan dava açılan PKK`lıların, çıkarıldıkları ilk duruşmada tahliye oldukları, çoğunluğunun da etkin pişmanlık yasası kapsamında cezai işleme gerek olmadığına karar verilerek dosyalarının kapatılmış olduğu da bilinmektedir..


Günümüze, bu günkü son gelişmelere döndüğümüzde ise; teröristler hakkında gazetelerden ve televizyonlardan edindiğimiz bilgiler bize; PKK lıların ‘etkin pişmanlıktan’ faydalanmak için herhangi bir talep ileri sürmediklerini gösteriyor..

Bu durumda T.C.K. da 221. madde de yer alan ve suçlunun "Etkin pişmanlıktan" yararlanmasını sağlayan şartların neler olduğunu, yetkililer bildikleri halde; gelen bu teröristlerin hiç birinin “etkin pişmanlık” şartlarını barındırmadıkları da ortada iken, nasıl olurda teröristler jet hızı ile yargılanır ve serbest bırakılırlar, anlamak mümkün değil!


34 PKK lının yargı önüne zorla getirilmedikleri, kendilerinin geldikleri (daha doğrusu Öcalan’ın isteği doğrultusunda gelmiş oldukları) yine kendi ifadelerince söylenmektedir.

Oynanan tiyatro gereği, gönüllü olarak örgütten ayrılmış görünüyorlar. Ama diğer yandan da, örgütten ayrılmadıkları, örgüte ve sözde liderlerine duydukları saygı ve bağlılıkları yine kendi ifadelerince çarpıcı bir şekilde öne çıkıyor… Yani efendim, “pişmanlık” ile ilgili en küçük ne bir söz, ne de bir davranış yoktur burada!


“Etkin Pişmanlık Yasası’ndan” yararlanabilmeleri için, tüm bu şartların oluşmuş olması gerekmiyor muydu?

“Açılım’ı” başlatmış olanların ve teröristi “öylesine” salıverenlerin, bunların cevaplarını vatandaşa vermeleri gerekmektedir!


Terörist pişman ise eğer; “pişmanım” demeli…

Silah bıraktığını beyan etmeli…

“Kürt halkının lideri Sayın Öcalan” dememeli, aksine; örgüt hakkında güvenlik güçlerine bilgi vermeli…

“Öcalan söyledi geldik” diyemez! (Etkin pişmanlık yasasının gereği, teröristin kendisinin karar vererek gelmesi şartı olduğuna göre...) Sözde lider dediği kişinin emirleri doğrultusunda hareket etmesi demek, O’nu hala amaçları doğrultusunda lider olarak gördüğü ve sözünden çıkmadığını gösterir ki; bu da zaten açılımın içine eder!

Ve teröristlerin, Habur Sınır Kapısı'ndan, dağda ki kıyafetleri ve PKK rozetleri ile girmeleri ayrı bir PKK propagandasıdır.. Amaçlarına da ulaşmışlardır..

Dolayısı ile kimse, bizleri daha fazla aptal yerine koymasın ve gözümüzün içine baka baka bunlar için; “barış elçileri” yalanını yutturmaya kalkmasın!

Her hareket, her söylem, aynen planladıkları gibi yürümektedir..

Teröristler, DTP ve AKP, senkronize bir şekilde hareket etmektedirler..

Etmektedirler, ancak; hükümet yine aynı hatayı yapmış, vatandaşının duygu ve düşüncelerini umursamayan (öncelikle Şehit aileleri ve Gaziler olmak üzere) bir yönetimle, olaylar yaşandıktan sonra, birçok konuda yaptıkları gibi, geri adım hamlesi yapmak durumunda kalmışlardır!

Hükümet bu ülkenin vatandaşını biraz fazla küçümsemektedir..
Hükümetin görmediği, belki de görmek istemediğini, bizler sıradan vatandaşlar olarak bile görebilmekteyiz..

Dağdan inen teröristin, yarınlarda legal yollarla bile olsa, meclise girmesine karşıyız ve silahsızda olsa, yöre halkının beyinlerine nifak tohumlarını atacak olanlar yine bunlardır.

Ne sanıyordunuz ki? Bunların dağa çıkış sebepleri ilk başlarda ne idi, bir düşünün hele!..

Bunlar; ‘en başında’ ” TC Devleti bizi tanımıyor” “Türkiye’de Kürtçe konuşamıyoruz” diyerek tavır koydukları için çıkmadılar mı O dağlara!!

Peki, geçen süreç içinde Türkiye zaten (Özal dönemi ile birlikte) Kürtçeyi konuşmalarını serbest bırakmadı mı? (Resmi dil Türkçedir.)

“TC Devleti bizi görmüyor, tanımıyor” ifadesi ise bir fiyaskodur! Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devlet olarak kendi eli ile On’lara bir ayrımcılık yapmamıştır..

Vatandaş olarak ve Hukuken Kürt ya da Türk ayrımı yapmamış, herkese olması gerektiği gibi eşit davranmıştır!

Bu konuda var olduğu iddia edilen eksikliklerini ise gidermiştir..

Burada Türk Kürt ayrımcılığı yine "belli bazı odaklar tarafından," öncelikle vatandaş eli ile kızıştırılmaya başlanılmıştır!

Günümüze döndüğümüzde ise; PKK’nın bu gün ve hatta yıllar öncesinden başlayan istekleri yön değiştirmiş; ülkeyi bölme ve bir Kürdistan hayali ile yollarına devam etmeye başlamışladır.. Yani Terörist; ilk dağa çıkış sebebini unutmuş ve tüm iyileştirmelere rağmen, süreci suiistimal etmiş ve “daha fazla daha fazla” diyerek yola devam etme kararını almıştır..

Bu durumda da birkaç satır yukarıda belirttiğim üzere yineliyorum; “Dağdan inen teröristin, yarınlarda legal yollarla bile olsa, meclise girmesine karşıyız ve silahsızda olsa, yöre halkının beyinlerine nifak tohumlarını atacak olanlar yine bunlardır.” Diyorum!..

Özetle, askere nişan alırken kafalarının içinden geçenler; “Kürtçe konuşmak, daha fazla demokrasi ayakları, ya da bölgede daha fazla istihdam sağlanması için falan değildir”! Aksine “Türkiye’yi Amerika ve Avrupa’nın hedefleri doğrultusunda" parçalayarak, bölgede bir Kürdistan haritası emelleri için yıllarını O dağlarda geçirdiler!..


Şimdi de bir çoğu kalkmış, “kimse bölünme istemiyor” yalanı ile kafaları karıştırıyorlar..


Yöre halkının kafasına ‘ırkçılığı’ kazıyanların yine PKK olduğunu unutmayın! Halkın kafasını işleyerek ülkeye karşı tavır aldırıyor, sonra da kalkıp, “ bölünme istemiyoruz” diyorlar!

Buna kargalar bile güler..

Bre Allahsızlar, “bölünme” değilse derdiniz, O zaman ne b.. yemeğe dağlarda binlerce askeri şehit ettiniz??

Neydi sözde uğruna verdiğiniz savaşın adı? Neydi ellerinizde ki (bu gün hala) salladığınız ve “sözde Kürdistan bayrağı” dediğiniz O bez parçası?

Şimdi Türkiye’ye “barış elçileri” adı altında gelerek, sözde “Açılıma demokrasi adına katkıda bulunma” tiyatrosunu çeviriyorsunuz!

Ne yani, tüm ideallerinizden “VAZ GEÇTİĞİNİZİ Mİ söylüyorsunuz ??

Yoksa şeytani bir planla, amaçlarınızı (güya silahsız olarak) sokaklara ve meclise taşımayı mı düşünüyorsunuz?

Bir kez daha tekrarlıyorum; bu bir tiyatro senaryosu.. Yine “yerseniz” misali gerçekleşti işte!

Yoksa yöre halkını düşünen ve "Açılımı" başlatmış olan yetkililer, yöre halkının isteklerini, “Türkiye’nin istekleri olarak kabul eder” ve yapılması gereken varsa yapılır!..
Bölgeye daha fazla önem verilmesi gerekiyorsa, bu da yapılır..

Toplum olarak istediğimiz, daha fazla "demokrasi" ise eğer, bu da "Kürt halkı" diyerek yapılmaz!!
"Açılım böyle olmaz, tüm ulusu, tüm ülkeyi ilgilendiren bir şekilde gerçekleştirilir!..

Ve bütün bunlar PKK eliyle değil, devlet eliyle olur.

Bu sorun Kürt sorunu falan değil… Bu sorun resmen PKK sorunudur!
Bunun böyle olduğunu yetkililer de bildiği halde, bizleri NEDEN daha fazla gererek birbirimize düşürmeye çalıştıklarını varın siz bulun!Semra KILINÇ
25 Ekim 2009
Semra KILINÇ isimli üyemiz şimdilik çevirimdışıdır   Alıntı ile Cevapla
Konuya Yorumunuz..

KONUYU BU SİTELERDE PAYLAŞABİLİRSİNİZ..

Seçenekler

Haber Potası'nda Yapabilecekleriniz.
Konu açabilme:Hayır
Yorum yazabilme: Hayır
Resim ve yazı yükleyebilme:Hayır
Konu ve Yorumlarınızı düzeltebilme:Hayır

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.haberpotasi.com/forum/semra-kilinc-kose-yazilari/802-etkin-pismanlik-yasasi-ve-saliverilen-teroristler.html
Gönderen For Type Tarih
“Etkin Pişmanlık Yasası” Ve "Salıverilen" Teröristler! - HABER POTASI This thread Refback 26.06.2012 20:44


En son giriş saatiniz: 22:22


Gizlilik Policesi - Privacy PolicyYasal Uyarı: Yayınlanan konular/köşe yazısı/haberlerin tüm hakları Haber Potası ve yasal sahibine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.


Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0
Copyright © 2008-2013 Haber Potası - Telif Hakları HABER POTASI'na Aittir